Saç mezoterapisi nedir?

Saç mezoterapisi nedir?

Saç mezoterapisi nedir?

Saç mezoterapisi nedir? Mikroenjeksiyon yöntemi ile saç köklerinin bulunduğu tabakaya özel ilaçların enjekte edilmesi esasına dayanan, günümüzde en etkili tedavi yöntemlerden birisidir. Mezoterapinin amacı saç için gerekli olan vitaminlerin, minerallerin, oligoelementlerin, dolaşım düzenleyicilerin bir karışımın sayesinde, saç köklerinin bulunduğu tabakaya mikroenjeksiyon yöntemi ile ulaştırılması ve bu anlamda saçların dökülmesini önlemek ve dökülmeyi iyileştirmek amacı ile uygulanır.

Bu işlem sayesinde karışım, kılcal damarlar vasıtası ile tüm deriye yönelir, saçların beslenmesini, dolaşım bozukluklarının giderilmesini sağlar ve bunun sonucunda saç dökülmesi durur. Saç kökleri kalınlaşır, daha parlak ve daha canlı bir görüntü elde edilir. En önemli etkilerinden bir tanesi de ölmemiş, aktif olan saç hücrelerinden yeni saçlar çıkmaya başlar.

Saç mezoterapisi kimlere uygulanır?

Saç mezoterapisi bu anlamda saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya olan herkese uygulanabilir. Yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemi olduğundan yaş ve cinsiyet farkı bu anlamda önem taşımamaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanması, acı veren bir işlem olduğu izlenimini oluşturabilir, ancak saç mezoterapisi ağrısız ve acısız bir işlemdir.

Cinsiyetlere göre değişim

Saç mezoterapisinin uygulama şekli cinsiyet anlamında farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise kadınlarda ve erkeklerde değişken sorunlara bağlı olarak meydana gelmesi olarak gösterilebilir. Erkeklerin büyük bir çoğunluğunda genetik nedenlerden dolayı saç dökülmesi meydana gelmektedir. Bu sebeple, mezoterapi uygulamasının yanı sıra, tedavinin kalıcı olması için özel bir ilaç kullanımı tedavi ile birlikte söz konusu olabilir.

Kadınlarda ise bu durum farklıdır. Kadınlar başta hormonal nedenler olmak üzere; genetik nedenlerdoğum öncesi ve sonrasıstresdemir eksikliği gibi birçok nedenden dolayı saç dökülmesi yaşayabilirler. Bu durumda altta yatan patolojinin öncelikli olarak giderilmesi, sonrasında mezoterapi işlemlerinin uygulanması söz konusudur.

Yapılan işlemler ile saç mezoterapisi ne kadar süre etkilidir?

Eğer altta yatan bir patolojik neden varsa bu sorun giderildikten sonra başka bir sorun yaşanmadığı sürece mezoterapinin yapılmasına gerek yoktur. Ancak genetik problemlerden ötürü yaşanan dökülmelerde, mezoterapi yapılsa dahi genetik problemler tekrar devreye gireceğinden ve genetik problemlerin günümüzde henüz önüne geçilebilir bir tedavi yöntemi olmadığından, mezoterapinin aylık veya 3 aylık gibi sürelerde 1 seans olarak yaptırılarak bu sorunun önüne geçilmesi gerekir.