Kemoterapi ile saç dökülmesi

Kemoterapi ile saç dökülmesi

Kemoterapi ile saç dökülmesi

Kemoterapi̇ nedi̇r ve saç kaybina neden olur mu? Kemoterapi ile saç dökülmesi konusunda biraz bilgi verelim.

Kemoterapi vücudu hastalandıran mikropların ya da kanser hücrelerinin ilaç ile yok etme yöntemine denilir. Kanseri tedavi etmek anlamına gelen kemoterapi kanser hücrelerine ait bütün izleri ortadan kaldırır. Kanserin vücuda yayılmasını önleyerek kontrol altına alır.  Kemoterapi sonucunda çeşitli yan etkiler ortaya çıkması kaçınılmazdır. En önemli yan etkisi ise saç dökülmesidir. Kişi hastalık pençesiyle uğraşırken bir de saç dökülmesi ile karşı karşıya kalır.

Kemoterapi ile saç dökülmesi yaşanır mı?

Kanserin tedavisi olan kemoterapide uygulanan çeşitli ilaçlar saçların dökülmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesi kemoterapi aldıktan birkaç hafta sonra başlamakta olup bir ay içerisinde de tamamen kişi saçlarını kaybetmekle karşı karşıya kalır. Dökülen saçlar bazen tedavi bitmeden çıkabilmesi mümkün olmaktadır. Kemoterapi sonucunda yaşanan saç kayıplarını önlemek maalesef mümkün olmamaktadır. Kanser hastalığı ile karşı karşıya kalan bireylerin bir de saç dökülmesi yaşamaları onları psikolojik olarak rahatsız etmektedir. Bu tip hastalar kemoterapiye başlamadan önce saçlarına peruk, şapka, bandana ya da eşarpla kamufle edebilir.

Bu tip hastalıların mutlaka saçlarına daha fazla önem göstermeleri gerekmektedir. Saçlarını uygun şampuan ile yıkamaları, yıkama sonrasında da saç kremi kullanmaları fayda sağlayacaktır. Saçlarını nazikçe yıkamaları, doğal şekilde kurutması oldukça önemlidir.

Eğer saç kurutma makinesi ile kurutacaksa da aşırı sıcak ayarda kurutmaktan kaçınılmalıdır. Saçlarına şekil vermek için kullandıkları düzeleştirici ve saç maşalarından kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca kesinlikle saçlarını çok sıkı bağlamamaları da onlar için önemlidir. Kafa derisi mutlaka aşırı güneş ışınlarından korunmalıdır.

Kemoterapi sırasında yaşanan saç kaybının mutlaka bir uzman tarafından kişiye anlatılması gerekmekte olup, kişiyi rahatlatmalıdır. Rahat olmayan kişi daha fazla stres yaparak çok hızlı ve fazla saç kaybına maruz kalır.