FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

FUE yöntemi ile saç ekimi nasıl yapılır? sorusuna cevap arayalım. Saç kaybı genetik, hormonal değişiklikler ve yaşlılık gibi bir nedenle oluşan, hem kadınlarda hem de erkeklerde fiziksel ve psikolojik sorunlara sebep olabilmektedir. Saç dökülmesi aynı zamanda hastalıklar, yanıklar ve travmatik sebeplerden dolayı da yaşanabilmektedir.

FUE yöntemi ile saç ekimi nasıl yapılır?

Erkek tipi saç kaybı bütün toplumlarda oldukça sık görülen bir durum olmasına rağmen pek çok erkek ve kadın için önemli bir problemdir. Erkeklerde saç dökülmesi genellikle tepe ve alın kısmındaki saçlarda seyreklik veya belirgin saçsızlık olarak görülebilmektedir. Kişiler saç dökülmesini önlemek, dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlamak veya saç dökülmesinin neden olduğu görüntüyü ortadan kaldırmak için bir çok yönteme başvurmaktadırlar.

Saç kökleri uzun süren bir gelişme dönemi ve bunun ardından gelen kısa bir dinlenme döneminden oluşan bir döngü içindedirler. Dinlenme döneminde saç teli köke bağlıdır fakat saç bu dönemde büyüme göstermez. Dinlenme dönemi sonunda ise saç teli dökülür ve saç kökünden onun yerine yeni bir tel gelişmeye başlar. İnsan yaşı ilerledikçe dinlenme döneminin süreside uzamaya başlamaktadır. Normalde gelişme dönemi 2-3 yıl kadar sürerken bunu takip eden dinlenme dönemi ise 1-2 haftalık geçiş dönemini takiben başlar ve 4-5 ay sürebilir.

FUE ( Foliküler Unite Ekstraksiyonu)

Saç ekimi alanındaki en önemli gelişmelerden biri de ileri teknik olan FUE Tekniği ile saç ekimi yapılabilmesidir. FUE tekniği ile diğer yöntemlere kıyasla herhangi bir iz bırakmadan çok daha doğal, ve başarılı sonuçlar elde edebilmeyi sağlar.

Saç ekim işlemine başlanmadan kişinin saçı tamamen kesilir ve kişinin kafa bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. Saç köklerinin alınacağı donör alanda neşter kullanılmaz, kesik işlemi olmadığı için dikiş atılmaz ve köklerin alındığı verici alanda bir iz kalmaz. Saç kökleri micro motorlar ile verici bölgeden tek tek alınır. Donör bölgeden elde edilen saç kökleri ekileceği alanlara kanallar açılarak içine yerleştirilmektedir. Saç ekim işlemi tamamlandıktan sonra kişi evine dönebilir. Evde yapması gereken bakım ve alması gereken ilaçlar saç ekim uzmanımız tarafından bir bilgilendirme yapılarak anlatılır. İşlemin arından iki gün saç yıkanmamalıdır. Bu süre sonunda ise ekim yapılan bölge ve tamamı özel bir solüsyonla temizlenir. Saç ekim işlemi günlük aktiviteye kısıtlamayan bir uygulamadır. Hasta ekim yapılan bölgeye temas etmeyecek şekilde bol bir şapka takarak işine kafasını güneşten korumalıdır.

Fue yöntemi̇ avantajlari

Fue yöntemi donör bölgeden (iki kulak arasındaki ense) micro motorlar ile greftlerin teker teker alınarak, uygulama yapılacak bölgeye yine tek tek transfer edilmesi esasına dayanmaktadır. Cerrahi bir kesim ve dikiş işlemi yapılmadığından hiçbir yara izi bırakmamaktadır. Kanama diğer tekniklere oranla daha az olur.